Piątek 15 grudnia 2017

Kolejny najazd szwedzki na Ostromecko

Kolejny najazd szwedzki na Ostromecko Fot. MCK Bydgoszcz

Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował - to już będzie piąty najazd szwedzki na Ostromecko! W tym roku wystąpi około dwustu rekonstruktorów, będzie kilkanaście koni, ponadto husaria i pokazy łucznictwa konnego. 

Kliknij, aby polubić Fordon.pl na Facebooku

W najbliższy weekend 12-13 sierpnia (sobota g. 11.00-23.00, a niedziela g. 11.00-15.00) w ZPP w Ostromecku odbędzie się jedna z najwięksych rekonstrukcji historycznych w rejonie.

 

W ramach tego widowiska naprzeciw szwedzkim rajtarom staną szlachcice z grupy rekonstruktorów Sarmackie Dziedzictwo. Odtworzone zostaną wydarzenia najazdu szwedzkiego w XVII w. na dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich) oraz potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy.

 

Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne. Zrekonstruowane zostanie obozowisko wojskowe z epoki. Planowane są turnieje: szablowy, łuczniczy oraz wioska zawodów dawnych z dużą ilością zabaw i warsztatów dla dzieci. Odbędą się pokazy fireshow.

 

Dodatkową atrakcją będzie plenerowy koncert zespołu Percival, w sobotę wieczorem (12 sierpnia) ok. godz. 21.00.